2008. évünk tevékenysége
2008.október 17.
„A digitális szakadék két partja”
2008. október 17. (péntek) 15 órakor került megrendezésre az Oktatási és Informatikai műhely által rendezett „A digitális szakadék két partja” című műhelymunka a Szeretve Tanulni Egyesület székhelyén.
A program „A művelődés hete – a tanulás ünnepe” programsorozat keretén belül kerül megrendezésre, a Magyar Népfőiskolai Társaság támogatásával, a Nagycsaládosok Szent Lőrinc Egyesülete szervezésében.
-
Hátrányos helyzetűek és az internet (Lőke Józsefné romológus, Szeretve Tanulni Egyesület)
-
IT mentorok szerepe a felnőttképzésben (Mozga Márta, ClubNetCet Egyesület)
-
Interaktivitás a nyelvoktatásban (Dr. Eszterhai-Nagy Gabriella PhD, nyelvtanár, egyetemi oktató)
-
„Kattints rá, nagyi!” program tapasztalatai (Kiss Gábor programfelelős, Budapesti Művelődési Központ)
2008. október 9.
Két kultúra – egy párbeszéd
A XVIII. kerületi Német Kisebbségi Önkormányzat, illetve a Németszármazású Polgárok Egyesülete, az Európai Unió és a helyi önkormányzat támogatásával nagyszabású rendezvénysorozatot szervezett október 9-én, melynek közel száz látogatója volt.
2008. a kultúrák közötti párbeszéd éve. A mottóval összefüggésben, illetve az Európa a polgárokért programon belül több uniós pályázatra nyílt lehetőség, mely megadta a keretét, az anyagi forrását az európai népek közötti eszmecserének.
A szervezőktől megtudtuk, a német kisebbségi önkormányzat fontosnak tartja a kapcsolatépítést az anyaországgal, szándékában áll, hogy egyre több civil szervezet ismerje meg egymást a két országban. A konferencia, amely az alapját adta az eseménysorozatnak, a közös kultúra, a közös múlt és az eltérő oktatás témáit ölelte fel. Három német településről (Lenzen, Roding, Ulm) jöttek pedagógusok társadalmi szervezetek képviselői, kulturális intézmények vezetői, összesen hatvanan, valamint meghívást kaptak a magyarországi német kisebbségi önkormányzatok és a német kultúrával, történelmi hagyományokkal foglalkozó szakemberek, szervezetek.
Három helyszín, háromféle program. A rendezvényt a Rózsa Művelődési Házban dr. Mester László polgármester, országgyűlési képviselő nyitotta meg, majd Can Togay János, a Berlini Kulturális Intézet igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Ezt követően az oktatásról esett szó Holger Wendlandt és Kalmárné Takács Erzsébet szaktanácsadók előadásában. A házigazda szerepét Frank Gabriella (Pedagógiai Intézet igazgatója) és Günther Kaniber iskolaigazgató vállalta. Ezzel egy időben a Városháza Dísztermében dr. Guth Zoltán, pilisvörösvári gimnázium igazgatója vezetett egy beszélgetést a kitelepítés történetéről, Henrike Hampe és Kaltenecker Krisztina előadásában.
A Kondor Béla Közösségi Házban pedig a kultúráé volt a főszerep. Nagy Gyuláné kisebbségi referens és Sabine Forberg Lenzenből az ulmi múzeumból elhozott kiállítás anyagáról mesélt. A tárlat a német-magyar, magyar-német európai életutakat (Szent Erzsébettől Kertész Imréig) ölelte fel, igen szép kivitelben. A kiállítás megnyitót követően a Berlini Magyar Kulturális Intézet igazgatója, Can Togay János foglalta össze az intézmény működését, majd Anja Becker ismertette az Európa zöld szalagja c. projektet, végül Márton László, József Attila-díjas íróval Bárány Tibor kritikus beszélgetetett.
A programot sikeres uniós pályázat keretében Bors Istvánné, a Piros iskola német tagozatának vezetője, az NPE tagja szervezte.
A tartalmas rendezvénysorozaton elhangzottakat Walter Géza, a XVIII. kerületi Német Kisebbségi Önkormányzat elnöke és Alfred Reger, Roding város alpolgármestere összegezte.
A záródokumentum aláírására a Tündérkert étteremben került sor, ahol az önkormányzatok vezetői, kerületi szervezetek és a német vendégek vezetői írtak alá egy együttműködési nyilatkozatot (Albert Ferenc – NPE, Alfred Reger, Roding alpolgármestere, Beate Frühauf – Förderverein Volksschule Roding - Harald Ziegler – Netzwerk-Auenkultur, Lőke Józsefné – Szeretve Tanulni Közhasznú Egyesület, dr. Mester László polgármester, Sánta Ferenc – Dohnányi Ernő Zeneiskola/Etüd Zenei Alapítvány, Vörös Árpád – Tébláb Táncművészeti Alapítvány, Walter Géza – német kisebbségi önkormányzat).
2008.szeptember
Krepuska szüreti vigadalom
2008. szeptember 26-28-án, a Krepuska Géza Európai Szüreti, Kulturális-Művészeti, Nevelési Fesztivál, azaz a Krepuska Géza szüreti vigadalom rendezvényre immár hagyományosan került sor kerületünkben.
Pestszentlőrinc-Pestszentimre önkormányzata immár negyedik alkalommal rendezett szüreti vigadalmat dr. Krepuska Géza, a modern magyar orr-fül-gége-gyógyászat megteremtője, a neves szőlőkultúra meghonosítója emlékére. (Dr. Krepuska Gézának 2008. március 15-én az önkormányzat posztumusz Pestszentlőrinc-Pestszentimre díszpolgára címet adományozott. Szerk.)
Szintén szeptember 26-án került sor Pándy Tamás: Krepuska Géza életműve (Krepuska Géza a modern, magyar fülgyógyászat megteremtőjének élettörténete) címmel készülő könyv bemutatására a kerületi városháza Dísztermében, majd Bordal bemutatóval folytatódott a program, Olasz György és együttese adott műsort a közönség bevonásával.
Aki kilátogatott a Bókay-kertbe a színes műsor megtekintésén kívül felkereshette a kirakodó vásárt, Fitness-Wellness bemutatón vehetett részt, és az apróságok a reneszánsz jegyében gyermekjátszót kereshették fel szüleikkel. Ezen kívül volt szőlőművelési kiállítás, borok versenye, képzőművészeti kiállítás és vásár kortárs alkotóművészek műtermeiből, borudvar, extrém járművek versenye…
Harmadik éve, hogy a Szeretve Tanulni Egyesület a Krepuska vigadalom alatt Játszóházat szervez. Az idén is színes programmal rukkoltak elő. Többek között reneszánsz udvar várta a kicsiket és nagyokat. A játszóház kertében Török Ibolya szobrászművész vezetésével sárgarézből ékszereket készítettek, de volt iniciálé festés, diadém készítés, csuhéj, korhű játékok, sőt, még kaloda is. A kerületi Szabó Ervin gyermekkönyvtár munkatársa, Budavári Klára foglalkozást vezetett.
2008.szeptember 24.
Ifjúsági művészeti nevelés és esélyegyenlőség a Reneszánsz évében
Fotókiállítás - Váradi Levente képeiből „Gyerekek a periférián„ címmel
- A Szeretve Tanulni Egyesület nevében Lőke József Csabáné: Roma és magyar diákok esélyei a PÓDO-HÍD Fesztiválon (kulturális esélyegyenlőség) .
- A SOFI képviseletében Vályiné Orbán Dorottya: Művészet a SOFI-ban.
-
A Nagycsaládosok Szt. Lőrinci Egyesülete képviseletében Ürögné Ács Anikó: Kismamák visszatérési esélyei a munkaerőpiacra – Történelmi áttekintés a nők helyzetéről.
-
Vörös Árpád – Kéri-Nagy Krisztina: A néphagyomány elemeiben rejlő fejlesztőpedagógiai lehetőségek.
-
A TÉBLÁB Művészeti Iskola és Alapítvány képviseletében Vörös Árpád: Tájékoztató az iskola elmúlt 10 évéről, életéről, céljairól.
2008. július
Roma és hátrányos helyzetű gyermekek számára tartott nyári tábor Borgátán
2008. június 22.
Reneszánsz nap
2008. június 22-én az önkormányzat szervezésében a Kerületi Diákönkormányzat, a Nők a XVIII. kerületért Alapítvány (NATIK) és a XVIII. Művészetti Egyesület reneszánsz napot rendezett a Bókay-kertben.
Mátyás király trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából a 2008-as esztendő a Reneszánsz éve hazánkban. A reneszánsz kultúra eszmerendszere a humanizmus. Ismét fontossá válnak az emberi kapcsolatok; barátság, szerelem, család, haza. A személyiség úgy teljes, ha egyaránt tiszteletben áll a test és a lélek, az ész és az érzelem, a tudomány és a művészet, az emberiség és a természet. A legjelentősebb reneszánsz személyiségek az egyetemes látókörű alkotóművészek (a polihisztorok) voltak, akik a kultúra teljességét voltak képesek átlátni, összegezni és megújítani (például Leonardo és Michelangelo).
A Reneszánsz év jegyéden számos rendezvény volt már a kerületben, ezúttal a Nők a XVIII. kerületért Alapítvány, rövidített és ismertebb nevén a NATIK rendezett civil pikniket a Bókay-kertben.
Aki belépett a Bókay-kert kapuján, a 21. századból máris egy kis időutazást tehetett a reneszánsz korba. Igazi, századokkal korábbi hangulat: reneszánszmuzsika, játékok, tánc, színjáték, vásári hangulat várta.
A gyerekek örömére Mátyás mesék elevenedtek meg a színpadon, s a „középkori utcákon” sétálgatva az ékszer-, fegyverkészítés rejtelmeibe pillanthattak be a vendégek, valamint gyertyaöntőt, kódex-iniciálé készítőket, papírmerítőt figyelhették meg munka közben, és még solymásszal is találkozhattak.
A reneszánsz udvarban póniló kocsikázás, középkori koldus, jósnő, lovaglás, egyszóval igazi reneszánsz kavalkád várta az érdeklődőket. Gólyalábasok csalogatták a közönséget műsorukra, ami nagy tetszést aratott kicsik és nagyok között egyaránt.
S, aki idő közben megéhezett, megismerkedhetett a „reneszánsz konyha ízeivel, a „mathias rex fogadóban”. Az Utca színház előadásában Moliére: Dandin György, vagy a megcsúfolt férj című darabját, majd ugorva néhány századot a Két szoknya egy nadrág társulat operett, musicalt műsorát láthatta a nagyérdemű.
S, aki vágyott a 21. századi ételek ízére is, megkóstolhatta a NATIK pusztapörköltjét, és a Szeretve Tanulni Egyesület nyúlpaprikását is, és akit a szellemi torna érdekelt, a reneszánsz korral kapcsolatos feladatlapot tölthetett ki.
2008. március 14.
Történelmi játszóházat tartottunk a Pestimrei Közösségi Házban, óvodás és kisiskolás osztályoknak. A csapat tagjai: az egyesület pedagógusai és ifijei.